Gminny Ośrodek Kultury
w Tucznie
11 lis 2021

TUCZNO ŚWIĘTUJE Z NIEPODLEGŁĄ!

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy od Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Tucznie. Następnie z pocztami sztandarowymi wystawionymi przez OSP Marcinkowice, Szkołę Podstawową im. Wedlów Tuczyńskich oraz Szkołę Podstawową im. Mieszka I w Marcinkowicach na czele pochodu udaliśmy się pod kamień upamiętniający mieszkańców Tuczna walczących za naszą Ojczyznę . Po odśpiewaniu hymnu złożono kwiaty. Do mieszkańców przemówił także Burmistrz Tuczna p.Krzysztof Mikołajczyk, a następnie wiersz patriotyczny wyrecytowała Michalina Kindel.

Po uroczystej części udaliśmy się do Zamku w Tucznie, gdzie na mieszkańców czekał wernisaż upamiętniający odzyskanie przez polskę niepodległości oraz okres międzywojenny. Dodatkowo Biblioteka wyeksponowała rzadkie woluminy oprawione w skórę z pozłacanymi kartami ksiąg opisujące najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Ponadto Szkoła Podstawowa im. Mieszka I w Marcinkowicach przygotowała warsztaty dla dzieci z robienia kotylionów, a Stowarzyszenie Otwartej Twórczości "KOT" proponowało warsztaty z malowania twarzy. Po małym poczęstunku, obecni na obchodach wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Nikoli Ostrowskiej oraz zespołu "Potargani". Pieśni te przeplatane były recytacją wierszy patriotycznych w wykonaniu uczennic kl. VIII Szkoły Podstawowej im. Wedlów Tuczyńskich w Tucznie przygotowanych przez Panią Elżbietę Witkowską. Honorowym gościem był Pan Randolf Bytnerowicz, który opowiedział nam historię zamku w Tucznie wraz z wieloma ciekawostkami. Dodatkowymi atrakcjami było stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z pokazem wyposażenia indywidualnego żołnierza lekkiej piechoty, oraz grupa rekonstrukcyjna "GRH Przedmoście Piła" ukazująca umundorowanie polskiej armii okresu międzywojenneg oraz wojskowe pojazdy terenowe.

Mieszkańcom Gminy serdecznie dziękujemy za udział w obchodach Narodowego Święta NIepodległości.

TUCZNO ŚWIĘTUJE Z NIEPODLEGŁĄ!